ROOSTEVABAST TERASEST TOOTED

Roosteva terase omadused

Terasel on erilised füüsikalis-keemilised omadused – see on vastupidav vee, atmosfääritegurite, lahjendatud hapete ja leeliseliste lahuste tekitatud korrosioonile.

Terase roostevabadus, happe- ja kuumakindlus saadakse nii kroomi ja nikli kui ka molübdeeni sobivas koguses lisamisel ning kuumakindluse saavutamiseks ka alumiiniumi, räni ja tseeriumi lisamisel. Praegu on korrosioonile vastupidavad terased jagatud kahte rühma: roostevabad terased ja kuumuskindlad terased.

Roostevaba teras sisaldab kõiki kõrge korrosioonikindlusega teraseid, välja arvatud kuumakindlad. Roostevabasid teraseid kasutatakse temperatuuridel kuni 5000 °C. Numeratsioon vahemikus 1,40–1,45.

Kuumuskindlad terased (sh roome-vastupanuga) on kõrgel tasemel korrosioonikindlad, sealhulgas oksüdatsiooni (katlakivi tekkimise) suhtes temperatuuril üle 5000 °C. Lisaks peavad roome-vastupanuga terased sellistel tingimustel hoidma oma mehaanilisi omadusi stabiilsel tasemel. Numeratsioon vahemikus 1,47–1,48.

Eespool nimetatud teraste peamised omadused on järgmised: korrosioonikindlus erinevates keskkonnatingimustes, vastupidavus kõrgetele temperatuuridele, madal soojuspaisumine, jäikus, tugevus, vastupidavus, lihtne töötlemine ja ühendamine.

Kasutamine

Terast kasutatakse keemiatööstuses, ehituses, arhitektuuris ja sisekujunduses. Seda kasutatakse ka toiduaine-, õlle- ja autotööstuses, transpordi- ja energeetikasektoris, paberitööstuses, tööriistade valmistamisel ja meditsiinitööstuses ning ka kodutarvete tootmisel.