VASEST TOOTED

Vask kuulub poolvääris- ja raskemetallide rühma. Selle tihedus on 8,96 kg/dm3 ja sulamistemperatuur on 1084,45 °C. Seda pehmet ja sepistatavat metalli nimetatakse punakasoranži värvuse tõttu punaseks metalliks.

Vaske iseloomustab suurepärane soojus- ja elektrijuhtivus. Vask on mittemagnetiline metall, millel on antibakteriaalsed omadused. Õhuga kokkupuutel katab vaske kiiresti kaitsev oksiidikiht, mis takistab edasist reaktsiooni. Niiske õhu kokkupuute korral moodustab vask rohelise kihi, mida nimetatakse patina’ks ja mis kaitseb metalli korrosiooni eest.

Oma omaduste tõttu on vask värviline metall, mis on tööstuses laialdaselt ja eelistatavalt kasutatav. Ühena vähestest toorainetest võib vaske korduvalt kasutusele võtta, ilma et selle omadused kaoksid.

Kasutamine

Tänu elektrilistele ja termilistele omadustele kasutatakse vaske laialdaselt elektrisüsteemides ja telekommunikatsioonis. Seda kasutatakse ka elektrikilpides, külmutus- ja kliimaseadmetes, veevarustuses ja päikesekollektorites energianeeldajate tootmiseks.
Tänu suurepärasele ilmastikukindlusele, vastupidavusele ja esteetilistele väärtustele kasutatakse fosforvaske väga sageli pindamis- ja katusetarvikutes.

Vaata ka teisi vase sulamitest tooteid: Messing ja Pronks